Lubaczów998 Wiedza Uwaga na mróz, śnieg i lód!

Uwaga na mróz, śnieg i lód!


Na terenie całego kraju utrzymuje się zimowa aura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na najbliższe dni, wydał ostrzeżenia związane z opadami śniegu oraz silnym mrozem.

Od niedzieli 11 grudnia strażacy interweniowali 7129 razy, w tym przy 1176 pożarach, 5351 miejscowych zagrożeniach oraz 605 fałszywych alarmach. Odnotowano 696 pożarów w obiektach mieszkalnych najwięcej na ternie województw mazowieckiego 76, dolnośląskiego 69, wielkopolskiego 64  oraz  śląskiego 55. W wyniku pożarów dziewięć osób straciło życie a 50 odniosło obrażenia. Ponadto, strażacy interweniowali 133 razy w związku z emisją tlenku węgla, 51 osób uległo podtruciu. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. śląskim 31, małopolskim 16 oraz dolnośląskim 14.

W związku z opadami śniegu strażacy interweniowali 2469 razy (najwięcej 713 małopolska, 460 śląskie, podkarpackie 418, lubelskie 378, świętokrzyskie 257) oraz 414 w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru.

Na drogach odnotowano 925 kolizji i wypadków, w których 16 osób straciło życie a 282 odniosły obrażenia. Na zamarzniętych akwenach odnotowano 58 interwencji dotyczących pomocy uwiezionym zwierzętom na tafli lodu (łabędzie, kaczki, pies, cielak).

Zimowe zagrożenia na zamarzniętych akwenach

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Strażacy przypominają – osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Wchodząc na zamarznięty akwen zawsze ryzykujesz życiem!

Mróz

Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 .

Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci.

Śnieg i lód na dachu

Śnieg na dachu stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. 

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. centra handlowe, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

 

Opracowanie i grafika: bryg. Karol Kierzkowski Wydział Prasowy KG PSP

Zobacz także: