Lubaczów998 Aktualności Styczniowy numer Przeglądu Pożarniczego

Styczniowy numer Przeglądu Pożarniczego


Szanowni Czytelnicy!

Wkroczyliśmy pewnym krokiem w 111. rok funkcjonowania „Przeglądu Pożarniczego” – czasopisma od dekad niezmiennie towarzyszącego kolejnym pokoleniom strażaków. Przełom roku był więc dla redakcji czymś więcej niż zadumą nad upływającym czasem.

Przygotowywanie rocznicowego,  historycznego wydania PP, które nota bene spotkało się z ciepłym przyjęciem, szperanie w przeszłości utwierdza nas w przekonaniu, że „Przegląd…” odgrywa ważną rolę w ocalaniu od zapomnienia strażackiego dorobku. Jest naszym wspólnym dobrem, o które warto wspólnie dbać. Przypominamy więc, że PP to czasopismo dla strażaków i tworzone przez strażaków, zatem niezmiennie zachęcamy zawodowców i ochotników do chwycenia za pióro i podzielenia się swoją wiedzą na naszych łamach. Każda propozycja artykułu zostanie rozważona, a w tym numerze w dziale „Gorące pytania” udzielamy odpowiedzi na pojawiające się pytanie, jak opublikować tekst w PP.

A skoro mamy początek nowego roku, nie mogło zabraknąć podsumowania szefa wszystkich strażaków gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Jak on postrzega miniony rok i co planuje w obecnym? Mamy informacje z pierwszej ręki.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Idziemy-do-przodu/idn:2715

2023 rok zaczynamy tematyką prewencji pożarowej. Wiemy, że jest ona jednym z najważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej. To podejście praktyczne i ekonomiczne, bo bezpieczniej i taniej jest zapobiegać powstaniu pożaru niż go gasić. I nie chodzi tylko o koszty ekonomiczne, te społeczne są równie dotkliwe. Za każdym zdarzeniem stoi czyjaś tragedia, która nierzadko uruchamia efekt domina. Stare i znane hasło: lepiej zapobiegać niż gasić (częściowo wykorzystane na naszej okładce) oddaje istotę funkcjonowania tego pionu naszej służby. Rozpoznawanie zagrożeń od lat puchnie w zadaniach, co dobitnie pokazuje artykuł st. bryg. Ariadny Koniuch. I nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie, co uzmysławia w swoim tekście dyrektor Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom st. bryg. Ernest Ziębaczewski. Zawartość całego bloku prewencyjnego, stworzona przez znanych i cenionych specjalistów, jest ciekawą podróżą po kształtowaniu się ochrony przeciwpożarowej, począwszy od 20-lecia międzywojennego do dziś.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Prewentysta-wczoraj-dzis-i-jutro-/idn:2716

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Cele-i-wyzwania-legislacyjne/idn:2717

Polecamy także materiał Łukasza Szewczyka i Jacka Niteckiego. Jesteśmy o krok od wprowadzenia ambulansów do straży pożarnej na szeroką skalę, warto więc zapoznać się z rozwiązaniami Grupy Ratownictwa Medycznego Małopolska 1, która dysponuje swoistą mobilną izbą przyjęć, a w dodatku działa wspólnie ze strażakami ochotnikami. Co ciekawe, pojazd został zakupiony głównie dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. To coraz częstsza metoda finansowania strażackich inicjatyw.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Grupa-do-zadan-medycznych/idn:2718

 

Zapraszamy do lektury

źródło: KG PSP

Zobacz także: