Lubaczów998 Aktualności Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. podkarpackiego

Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. podkarpackiego


W poniedziałek, 27 lutego br. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalność podkarpackich strażaków w 2022 roku.

Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem Odznaki „Iuvenis Forti”, którą przyznał komendant główny PSP 16-letniemu Szymonowi Hara za wzorową, godną naśladowania postawę i opanowanie, dzięki któremu uratował życie mamie. Młody bohater odebrał odznaczenie z rąk podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca.

Po uroczystości podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec rozpoczął naradę witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas spotkania. Szef podkarpackich strażaków omówił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.
Nadbrygadier Babiec przedstawił także tematy dotyczące zaangażowania podkarpackich strażaków w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim obywatelom.

Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną, IT oraz współpracy z jednostkami ochotniczych straży pożarnych przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak, st. bryg. Andrzej Marczenia oraz st. bryg. Janusz Jabłoński. 

Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, który uczestniczył w naradzie w formie wideokonferencji, podziękował podkarpackim strażakom za dotychczasową służbę, zaangażowanie i poświęcenie w realizacji zadań służbowych i działań ratowniczo-gaśniczych. Jednocześnie komendant główny przekazał główne kierunki i zadania zaplanowane do realizacji przez Państwowa Straż Pożarną w 2023 roku.

W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego Paweł Ciszczoń, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skibawiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Stanisław Święch, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi PSP oraz kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie. 

Obecni na naradzie goście podziękowali podkarpackim strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.

Odznaka Komendanta Głównego PSP „Iuvenis Forti”

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ustanowił Odznakę „Iuvenis Forti”, która przyznawana jest młodym ludziom, którzy swoją wzorową – godną do naśladowania postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej.

38-letnia kobieta po zażyciu antybiotyku dostała reakcji alergicznej, po której straciła przytomność. Do zdarzenia doszło 4 grudnia 2022 r. w Nisku, w domu jednorodzinnym. 

Znajdujący się w domu 16-letni Szymon udzielił mamie pierwszej pomocy, ułożył w pozycji bezpiecznej oraz poinformował dyspozytornię medyczną w Rzeszowie o zdarzeniu. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego, po udzieleniu pomocy i podaniu leków, przetransportował pacjentkę do szpitala. Po zabraniu mamy do szpitala chłopiec zajął się, przerażonym i roztrzęsionym, młodszym rodzeństwem.
Opanowanie Szymona oraz perfekcyjne zgłoszenie na numer 112 uratowały jego mamie życie. 

W 2022 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 30 tysięcy zdarzeń.
Ponad 70% z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.

W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęło ponad 440 osób.
W ogniu zginęło 15 osób, a 154 trafiły do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Blisko dwóm tysiącom rannym udzieliliśmy pomocy.

Prawie 7500 naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

Ponad 21 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. 

Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1200.,

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę podkarpaccy strażacy zaangażowali się w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim obywatelom. 

Transportowali żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport, wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych.

Strażacy organizowali i koordynowali transport ukraińskich uchodźców w bezpieczne miejsca na terenie naszego kraju. Dzięki temu dziesiątki tysięcy osób uciekających przed wojną trafiły w bezpieczne, spokojne miejsca.

W dwa dni po wybuchu wojny, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Polscy strażacy przekazali ukraińskim ratownikom ponad 200 pojazdów pożarniczych oraz blisko 3000 palet sprzętu i wyposażenia pożarniczego, w tym m.in.: ubrania specjalne, hełmy, rękawice ochronne, buty strażackie; kamery termowizyjne; torby medyczne; węże pożarnicze.

Od 2 marca ubiegłego roku Państwowa Straż Pożarna koordynuje również pomoc sprzętową przekazywaną dla Ukrainy przez straże pożarne z całego świata. Do chwili obecnej w ramach tej koordynacji przekazane zostały ponad 2800 palet ze sprzętem oraz 318 pojazdów głównie z państw europejskich, ale także z USA i Kanady.

Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie

Zobacz także: