Rok powstania: 1882
KSRG: Tak
Pojazdy: GBA STAR, GLBM RENAULT MASTER
Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w roku 2004. Na wyposażeniu posiada średni samochód pożarniczy GBA Star 2,5/16 oraz GLBM Renault. W remizie są dwa stanowiska na pojazdy pożarnicze i system selektywnego alarmowania z syreną elektroniczną. 10 lipca 2022 roku została przekazana do użytku nowa strażnica.
Wyposażenie jakim dysponuje jednostka to m. in., zestaw hydrauliczny ratownictwa technicznego firmy LUKAS, aparaty oddechowe, zestaw ratownictwa medycznego PSP/R1,motopompa pływająca, motopompa szlamowa, wentylator oddymiający, pilarka do drewna, przecinarka do betonu i stali, agregat prądotwórczy.
W jednostce działają drużyny sportowo-pożarnicze: grupa A – mężczyźni.
Strażacy z OSP Narol uczestniczą we wszystkich działaniach ratowniczych zarówno na terenie swojej gminy jak i na terenie powiatu. Brali udział w likwidacji skutków powodzi na terenie województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Najwięcej zanotowanych wyjazdów do akcji ratowniczych to:
– zdarzenia drogowe (kolizje i wypadki komunikacyjne),
– pożary,
– miejscowe zagrożenia,
– inne.
Związek Straży Ogniowej w Narolu, tzw. „Pogotowie ogniowe” powstaje w 1882 roku.
27 grudnia 1886 r. reaktywowano Ochotniczą Straż Ogniową pod przewodnictwem dziedzica dóbr Narol J.W. Księcia Juliana Puzyny. Statut został zatwierdzony 11.12.1887 r. przez CK Namiestnikostwo.
W gronie założycieli Ochotniczej Straży Ogniowej w Narolu byli:
– Zajączkowski Józef (uczestnik powstania Węgierskiego z 1848 r.),
-Musakowski Augustyn (nauczyciel z Narola);
-Teodorowicz Józef (proboszcz parafii greko-katolickiej w Krupcu),
-Kaliński Henryk (zarządca dóbr Narol),
-Cząstkiewicz Franciszek (burmistrz).
OSO (Ochotnicza Straż Ogniowa) w Narolu zrzeszała 25 członków.
Na czele stała Rada Naczelna w osobach:
-książę Józef Puzyna
– zastępca Augustyn Musakowski – kierownik szkoły w Narolu.
– komenda nad sikawką – Leon Nowoświat
– komenda dachowców – Jan Zuchowski;
– komenda dostawy wody – Stanisław Borkowski;
– komenda bezpieczeństwa – Antoni Brogowski;
– podpisywanie protokołów – Sebastian Wolańczyk i Grzegorz Zuchowski (ówczesny sekretarz)
6 marca 1887 r. Rada Naczelna pod przewodnictwem zastępcy Naczelnika Augustyna Musakowskiego w obecności burmistrza Franciszka Cząstkiewicza dokonała przydziału czynnych członków do oddziałów (sekcji).
Tworząca się OSP Narol w 1888 r. otrzymała pieniężną pomoc w wysokości 50 złotych reńskich a w 1896- 80 zł reńskich od Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie na zakup sprzętu pożarowego.
W 1888 roku zakupiono: 25 hełmów, 25 bluz, 25 spodni segeltychowych, 5 gurtów, 1 linewkę,1 trąbkę, 1 siekierę.
Regulaminowy mundur paradny OSP Narol: bluza uszyta z grubego płótna żaglowego „sugultuchu”, wyłogi pąsowe, kołnierz stojący z wypustką, rękawy z wypustką, spodnie (szarawary były szyte z ciemnego siarczkowego sukna z czerwoną wypustką w szwie).
Komendanci mieli dodatkowo czerwone wyłogi i manszety. Sukno na mundury sprowadzano z Towarzystwa Tkackiego z Korczyna i Obłońca, z którego to krawiec Izaak Szneider z Lipska uszył 21 mundurów.
W 1894 r. nastąpiła zmiana w OSP Narol. Książe Julian Puzyna objął funkcję prezesa OSP, Henryk Kaliński (zarządca dóbr narolskich) został obrany naczelnikiem OSP.
W 1899 r. z członków OSP zorganizowano orkiestrę smyczkowo – dętą. Protokół z 29 września 1903 r – „orkiestrę na Krupcu założył w 1899 Leon Fedonowicz, kleryk, syn proboszcza greko-katolickiego z Krupca”. Nazwisko tegoż według źródeł brzmiało – Teodorowicz i być może błędnie je odczytano z rękopisu.
Protokół z 25 września 1904 r. – „członkami honorowymi zostali: książę Julian Puzyna, ks. Jan Niemczyk (proboszcz narolski), Antoni Reil (kierownik szkoły), Emilia Wilkówna (nauczycielka), Henryk Kaliński (pełnomocnik dóbr narolskich), ks. Andrzej Panek”.
Wyposażenie OSP Narol z początków XX wieku do wybuchu I wojny przedstawiało
się następująco:
-1 sikawka dwukołowa,
– jedna sikawka czterokołowa,
-2 beczki na kołach
– 4 drabiny,
– 10 konewek blaszanych,
-wąż wylotowy dł. 40m,
– wąż ssący dł. 8 m.
Wyposażenie straży stanowiła tzw. „gimnastyka” czyli tor przeszkód zręcznościowych.
Działalność OSP została zawieszona podczas działań wojennych. W 1914 r. Narol uległ spaleniu.
1 lutego 1920 r. reaktywowano OSP Narol. Na czele reaktywowanej OSP stanęli: naczelnik – Jan Zuchowski (komendant oddziałowy od 1886 r. a od 1903 r. zastępca naczelnika); Zastępca naczelnika – Andrzej Zuchowski (od 1928 r. poseł dwóch kadencji na Sejm RP) 1925-1931; Prezes – Aleksander Garda (naczelnik poczty) 1925-1932; – ks. Leon Janczewski (narolski proboszcz) 1932-1935; – Konstanty Maciołka (nauczyciel) 1935-1939.
Już 19 marca 1920 roku OSP Narol wzięła udział w gaszeniu pożaru w Lipsku, a 5 września tegoż roku walczyła w Narolu z pożarem 18 stodół wypełnionych zbożem.
W 1925 r. z funduszy gminnych wybudowano „szopę na rekwizyty” – drewnianą remizę. W tejże remizie strażacy, orkiestra strażacka organizowała występy, wieczorki taneczne z których dochody przeznaczano na zakup wyposażenia OSP, o czym świadczą protokoły z posiedzeń OSP w Narolu.
Uposażenie OSP według protokołu z 20.10.1931 to:
– 2 sikawki,
– 2 beczkowozy,
-20 konewek blaszanych,
-6 haków,
-4 drabiny dachowe,
-2 drabiny stojące;
oraz nowy sprzęt:
-24 hełmy szeregowców,
– 6 hełmów oficerskich,
– pasy,
– toporki,
– bluzy.
Okres II wojny światowej przerwał działalność statutową OSP Narol. Wielu lokalnych czynnych członków straży zasiliło szeregi powstającej placówki Związku Walki Zbrojnej i późniejszej kompanii AK Narol.
OSP Narol reaktywowano powojnie 19 stycznia 1945 r. w nowym ładzie społeczno-politycznym Polski. W 1948 r. OSP Narol otrzymała w formie daru z PZUW 45m sukna mundurowego, 21 m płótna na bieliznę i 4 m płótna brezentowego. Z sukna dla członków uszyto mundury. Za szycie zapłacono uzyskanym dochodem z festynu i zbiórki ulicznej.
W 1949 r. na mocy odgórnego zarządzenia władz przeprowadzono weryfikację członków OSP. Na tle politycznym z ówczesnej OSP wykreślono 9 strażaków. Pomimo politycznej odwilży 1956 r., po VIII plenum KC PZPR niewielu z nich wróciło w szeregi OSP, która liczyła 49 strażaków.
W roku 1955 na wyposażeniu straży pojawiła się pierwsza motopompa. Od roku 1972 OSP w Narolu ma nową siedzibę, murowaną remizę.
W latach 80 i 90 poprzedniego stulecia OSP Narol funkcjonowało w niedostatecznym stanie. Wyposażenie w sprzęt było niewystarczające, strażacy nie posiadali odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia działań ratowniczych. Od 1 stycznia 2002 r. prowadzenie spraw ochrony przeciwpożarowej w gminie z urzędu powierzono druhowi Edwardowi Babikowi, Komendantowi Gminnemu ZOSP RP w Narolu.
Ocalały wszystkie protokoły z posiedzeń i walnych zebrań OSP Narol, począwszy od pierwszego założycielskiego z 27 grudnia 1886 r. aż do roku 1935.
Na wystawę pożarnictwa w Lubaczowie była wypożyczona z OSP Narol sikawka ręczna tzw. „Dunajec”- czterokołowa z ok. 1900 r. zakupiona w Lwowskim Biurze Handlowym–Sikawka ta nie została zwrócona do jednostki.
Na sztandarze Ochotniczej Straży Pożarnej Narol z jednej strony widnieje srebrny piastowski orzeł –narodowe godło, a z drugiej wizerunek Św. Floriana, patrona strażaków i Narola.
W 2020 roku strażacy doczekali się nowego lekkiego pojazdu ratowniczo- gaśniczego. Jego wartość to ponad 250tyś złotych.
Rok 2022 dla ochotników z Narola jest szczególnym. Oprócz nowej remizy, otrzymają ciężki samochód ratowniczy, który będzie kosztował ponad 1mln złotych.
Fot.: OSP Narol
www.facebook.com/narol