Lubaczów998 Aktualności Zagrożenie powodziowe na południu Polski – odprawa i działania jednostek KSRG

Zagrożenie powodziowe na południu Polski – odprawa i działania jednostek KSRG

Zagrożenie powodziowe na południu Polski – odprawa i działania jednostek KSRG post thumbnail image

15 września 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Kłodzku przeprowadzona została odprawa, w której uczestniczył premier Donald Tusk, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak wraz z wiceministrem Wiesławem Leśniakiewiczem, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, zastepca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica, wojewoda dolnośląski Macej Awiżeń, dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Hajduk, a także przedstawiciele samorządu.

Podczas odprawy Komendant Główny PSP przedstawił informację o działaniach JOP w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym, powodującym m. in. wzrosty stanów wód w całym kraju.
W niedzielę 15 września do godz. 07:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP odnotowało 2851 interwencji straży pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: śląskiego 2174, dolnośląskiego 276, małopolskiego 219, opolskiego 109.
W dniu 13.09.2024 odnotowano 1020 interwencji, a 14.09.2024 było ich 6887.

Do wsparcia działań na terenach zagrożonych, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, według stanu na godzinę 7:00 w dniu 15 września 2024 r. zadysponowano w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG, następujące poddodziały:

do woj. OPOLSKIEGO:

  • kompanię szkolną z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie,
  • 4 plutony H (wsparcia)-2 z woj. świętokrzyskiego i 2 z woj. łódzkiego,
  • 3 plutony A z woj. łódzkiego i lubelskiego,
  • 2 sekcje A z woj. lubuskiego i łódzkiego,
  • kompanię specjalną w sile: sekcja B, sekcja C i pluton H wsparcia z woj. mazowieckiego (30 osób, 9 pojazdów),
  • kompanię specjalną z woj. zachodniopomorskiego,
  • kompanię specjalną z woj. pomorskiego,
  • 3 kompanie szkolne z Akademii Pożarniczej.

do woj. DOLNOŚLĄSKIEGO:

  • pluton H (pluton wsparcia), sekcja C z terenu woj. lubuskiego,
  • 2 plutony H z woj. zachodniopomorskiego,
  • 2 plutony H z woj. pomorskiego,
  • kompanię szkolną ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

W woj. łódzkim powstaje doraźna baza koncentracji COO, gdzie zadysponowano: 3 kompanie specjalne w sile: sekcja B, sekcja C i pluton H wsparcia z woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

W województwach objętych ostrzeżeniami 2 i 3 stopnia podniesiono stany osobowe, łącznie o 337 funkcjonariuszy.
Cały czas pracuje Sztab Komendanta Głównego PSP, oraz dwie Grupy Operacyjne KG PSP po jednej w woj. dolnośląskim i opolskim.
Zarówno Premier jak i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaapelowali do ludności – słuchajmy poleceń służb w sprawie ewakuacji!

Premier podczas konferencji w Kłodzku poinformował:
„Mamy pierwszy potwierdzony zgon w powiecie kłodzkim. Mobilizujemy śmigłowce, do Wrocławia dociera pierwszy Black Hawk ze zdolnościami ratowniczymi. Mamy nadzieję, że nie będzie takich potrzeb, ale jesteśmy przygotowani na taką ewentualność.”

W powiecie kłodzkim w nocy spadło 189 litrów na metr kwadratowy. Dla osób przebywających na terenie powiatu kłodzkiego został wydany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alert o treści:
“Uwaga! Możliwa ewakuacja w powiecie kłodzkim na terenach położonych wzdłuż rzek Biała Lądecka i Nysa Kłodzka. Zachowaj ostrożność. Stosuj się do poleceń służb.”

Źródło: Komenda Główna PSP

Zobacz także: